Charakterystyka sztuki performance

Sztuka performance to współczesny ruch artystyczny, który pojawił się pod koniec lat 60. jako sztuka awangardowa, która w szczególny sposób łączy dzieło sztuki z artystą. Dzieło sztuki jest więc żywym działaniem artysty, prezentacją wybitnie teatralną, doprowadzającą to, co teatralne, do skrajności w zakresie ekspresji. Jej początki sięgają początku XX wieku i ruchu dadaistycznego oraz surrealizmu.

Charakterystyka sztuki performance

Zacznijmy od wyjaśnienia głównych cech sztuki performance, abyś mógł lepiej zrozumieć, na czym polega ten ruch.

Artysta wykonuje swoje dzieło przed żywą publicznością, tzn. publiczność uczestniczy w inscenizacji dzieła, a nawet wchodzi w interakcję, jeśli jest do tego zaproszona. Często ta interakcja jest aktywną częścią pracy, ponieważ jej celem jest prowokowanie, szokowanie.

Artyści wykorzystują w swojej pracy wszelkiego rodzaju dyscypliny i środki, od tańca po film (jeśli jesteś fanem filmu, koniecznie zajrzyj na www.kinowo.pl), modę, teatr, body art, informatykę itp. a także malarstwo, rzeźbę i rysunek. Kolejną cechą sztuki performance jest dążenie do spontaniczności oraz to, że każdy występ czy przedstawienie jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

Pokazy mogą odbywać się wszędzie, zarówno na ulicy, jak i w przestrzeniach kultury, takich jak muzea czy galerie. Dzieła sztuki performance są efemeryczne i z tego powodu wiele z nich jest rejestrowanych na filmie i wideo, aby można je było potem upowszechnić.

Artyści sztuki performance

Do najbardziej znanych artystów performance należą Marina Abramovic, Yoko Ono, Joseph Beuys, Nam June Paik, Wolf Vostell, Allan Kaprow, Vito Acconci, Chris Burden, Rebecca Horn, Dennis Oppenheim, oraz Matthew Barney.

Poprzedni post Geneza humanizmu i jego przyczyny